Giriş
  Şifremi Unuttum

İlk defa mı buradasınız? Hemen kaydolun!

Kaydol

Parola Hatırlatma
Hata
Hata


Forum Kuralları
FORUM KURALLARI
Genel tanımlar
Konu: Forumdaki konu
Gönderi: Konu başlığı altındaki mesaj.
Çift gönderim: Kısa bir zaman aralığında iki veya daha fazla mesajın arka arkaya tek konu başlığı altında gönderilmesi.
Çapraz gönderim: Aynı mesajın (aynı şekilde) farklı konulara gönderilmesi. Veya aynı konunun (birinin ve aynısının) farklı alt forumlara/bölümlere gönderilmesi.
Konu dışı: Mesaj, tartışmanın konusuna uygun değil.
Forum dışı: Mesaj/konu, bu forum için uygunsuz.
Gereksiz (flood): Boş veya yararsız gönderi.
Hakaret (flame): Herhangi bir emareyle, tahrik, tavır, kışkırtma, hakaret, ayrımcılık ve benzerleri.
Caps lock: Bütün mesajın veya mesajın büyük bir bölümünün büyük harfle (Caps ile) yazılması
Aşırı alıntı: Alıntı yapılan materyalin aşırı büyük olması.
Warez: Crack, oyun hilesi vb. konularda tartışma, ayrıca zararlı içeriklere açılan bağlantılar verme.
Forumda engelleme
Yalnızca okuyabilir: Forumda kısmen engelleme. Bu durumdaki kullanıcılar forumları okuyabilir, özel mesaj işlevini kullanabilir. Yasaklama: Forumlardan tamamen uzaklaştırma.
A. Genel düzenlemeler:
1. Bu Kurallar (bundan sonra Kurallar), Ejderhalar forumuna (https://forum.ejderhalar.com/) (bundan sonra forum) kaydolurken kabul edilen Kullanıcı Sözleşmesi'ne ilave niteliğindedir.
2. Forum, kayıtlı kullanıcıların rahatça iletişim kurmaları için tasarlanmıştır. Forum, ayrıca kayıtlı olmayan katılımcıların okuyabilmesi için de açıktır. Forum, Ejderhalar Şirketi'nin ürünleri (bundan sonra Ürünler), donanım ve program uyumu, bilgisayar ayarları hakkında tartışmak ve ayrıca ürünlerle ilişkili başka bilgi alışverişlerinde bulunmak için tasarlanmıştır.
3. Forumun katılımcılarına rumuz (nick) ile hitap edilmesine izin verilir.
4. Forumda tek bir kullanıcının yalnızca bir hesap kaydı oluşturmasına izin verilir. Kullanıcıların yalnızca kendi hesaplarıyla foruma girişlerine izin verilir.
5. Foruma oyun karakterlerinin, oyun nesnelerinin, hesapların ticareti (ticaret tartışması), gerçek para (Türk lirası veya pırlanta dâhil olmak üzere her türlü döviz) karşılığında oyun karakterinin şişirilmesi ile ilgili mesaj göndermek yasaktır.
6. Ejderhalar forumları post moderasyon türündedir, yani Forum katılımcıları kişisel mesajlarını alenen bırakabilir, daha sonraysa moderatörler tarafından yeni mesajların kontrolü gerçekleştirilir.
7. Forumun belli bir bölümünün moderatörü, sadece o bölümün moderatörlüğünü yapma hakkına sahiptir. Süper moderatör, bütün forumların moderatörlüğünü yapma hakkına sahiptir.
8. Forumdaki düzen, forum yönetimi adına geliştirici, moderatör ve süper moderatör temsilcilerince desteklenir.
B. Forumdaki yasaklar:
1. Foruma bir başkasının hesabıyla girmek.
2. Müstehcen kelimeler (üstü kapalı şekilde, @#$0ibi sembollerle gizli mesaj vermek dâhil), hakaret, tehdit, iftira ve her türlü ayrımcılık içeren sözcükler kullanmak, rumuzda, avatarda, imzada, durumda, konu başlığında, mesajlarda, forumun diğer katılımcılarıyla özel yazışmalarda terbiye sınırlarının dışına çıkmak.
3. İçinde pornografi, şiddet, terörizm propagandası, neonazizm, her türlü ayrımcılık unsurları barındıran internet sitesi bağlantıları, resim bağlantıları ve resimlerin, terbiye dışındaki müstehcen ve hakaret dolu mesajları göndermek. Politik ve dini konulari konuşmak.
4. Crack, oyun hilesi benzeri içerik barındıran internet sitesi bağlantılarını veya materyallerini göndermek ve bunların propagandasını yapmak. 5. Foruma mesaj ya da konu görünümünde veya özel yazışma ya da bağlantı paylaşımıyla diğer oyunculara reklam özelliğinde materyal, istenmeyen e-posta göndermek.
6. BAĞIRARAK, büyük harflerle (caps) yazılan konu başlığı oluşturmak.
7. Alt forumda o konuya uygun olmayan bir konu oluşturmak (örneğin oyunla ilgili teknik soruların tartışıldığı alt foruma görev geçme tartışması açmak).
8. Forumun farklı alt forumlarında konuların kopyasını oluşturmak.
9. Anlaşılmayan bir başlıkla konu oluşturmak (örneğin "Yardım edin", "Dikkat!" vb.)
10. Forumda zaten var olan bir tartışma konusu oluşturmak.
11. Belirlenen konunun dışına çıkan mesajlar yazmak (off topic).
12. İçinde hiçbir düşünce barındırmayan mesajlar yazmak (flood).
13. BAĞIRARAK, büyük harfle mesaj yazmak (caps).
14. Forumun farklı konularına aynı mesajları yazmak.
15. 12 saatten kısa bir zaman aralığında iki veya daha fazla mesajı bir konuya arka arkaya yazmak. Mesaja ekleme yapmak için mesaj değiştirme seçeneğini kullanmak gerekir.
16. Alıntı yapılan materyalin uzunluğunun 5 ila 7 satırı aşacağı şekilde aşırı alıntı yapmak (over quoting). Eğer söz konusu olan forum dışı diğer bilgi kaynaklarının alıntısıysa, büyük miktarda alıntıya izin verilir fakat bu durumda materyal için bağlantı verilmesi tavsiye edilir. Bloklar art arda alıntı-cevap, alıntı-cevap şeklinde gittiği zaman çoklu alıntıya izin verilir.
17. Format etiketleriyle dolu, renkli görünüşle ve büyük yazı boyutuyla çarpıcı mesajlar yazmak. Bu, forumun katılımcılarının imzaları için de geçerlidir. İmzalarda oyun yöneticilerinin inisiyatifi söz konusudur.
18. Eğer böyle bir yayın için izin alınmamışsa forum katılımcılarının bilgilerini, yönetimle veya destek hizmetiyle yapılan yazışmaların içeriğini açıkça yayınlanmak.
19. Forum yönetiminin forum moderatörlüğüyle ilgili eylemlerini herkese açık bir şekilde tartışmak.
20. Geliştiriciyi, ürünlerini, forum yönetimini temelsiz ve olumsuz bir şekilde forum katılımcılarına tenkit etmek.
21. Forumun katılımcılarını aldatabilecek olan gayriresmî materyalleri ve haberleri yayınlamak.
22. Kapalı alfa veya beta testinde bulunan ürünleri tartışmak veya açıkça yayınlamak.
23. Forum kurallarını, kullanıcı sözleşmesini ve Türkiye Cumhuriyeti yasalarını ihlal eden mesajlar yazmak.
24. Forum kurallarını ihlal eden mesajları alıntılamak. Böyle bir alıntılama, ihlal anlamına gelmektedir.
25. Ejderhalar ürünlerinin test aşamasında ve forumun kapalı bölümlerini ziyaret esnasında elde edilen gizli bilgileri ifşa etmek. Gizli nitelikteki bilgileri yabancı kaynaklara ve forumun o bölümleri için tahsis edilmemiş alanlarına, Ejderhalar yönetiminin rızası olmadan göndermek.
26. Ejderhalar oyunu içerisinde alınan herhangi cezanın tartışılması, genel ya da cezalar ile alakalı provoke edici yazılar yazılması yasaktır. Ceza alan kişilerin Destek Birimi ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.
27.Ejderhalar oyunu içerisinde oyuncular ile alakalı şikayetlerin yazılması, cezai işlemlerinin uygulanması adına bildirimin Forum üzerinden yapılması yasaktır.
C. Tavsiyeler:
1. Hesap oluşturduktan sonra Forum Kurallarını okumanız tavsiye edilmektedir.
2. Sorunuzu göndermeden önce forumdaki arama araçlarını kullanmanız, sorunuzun çözümünü anahtar sözcüklerle bulmaya çalışmanız tavsiye edilmektedir (örneğin "Elmalar" görevini geçemiyorsanız, "Elma" kelimesiyle aramaya çalışın). Bulunan materyali dikkatlice inceleyin, büyük ihtimalle sorununuzla daha önce karşılaşılmıştır ve çözümü hakkında tartışılmıştır.
3. Yeni bir konu açmadan önce, açacağınız konunun, forumun o bölümüne uygun olduğundan emin olun.
4. İletişim kurarken nazik olun, muhatabınızın sizinkinden farklı bir düşüncesi olabileceğini unutmayın, bu onun kişiliğine hakaret etmeniz için bir bahane olamaz. Kavgadan kaçınmanın en iyi yolu tartışmadan çıkmaktır.
5. Eğer forumda kural ihlaliyle karşılaştıysanız, bunu yazarak yayınlamanız gerekmez, "Moderatöre Şikâyet Et" butonuna basmanız ve düşüncenizin nedenini belirtmeniz tavsiye edilmektedir. Kural ihlalini, özel mesajlar yoluyla bildirmeniz beklenmektedir.
6. Eğer muhatabınıza teşekkür etmek istiyorsanız, bunu özel olarak yapın. Muhatabınıza açık bir biçimde teşekkür etmenize izin verilir fakat teşekkür, mesajınızın yalnızca bir kısmı olmalıdır.
7. Alıntılanmış mesajlarda, mesajın özünün anlaşılması için, alıntı yapılan bölümü azaltın. Çoklu alıntıyı unutmayın.
8. Arama, forumun bölümlerine kayıt, konular, mesajları kopyalama, son ziyaretinizden itibaren yeni mesajların gösterilmesi, hoşlanmadığınız kullanıcıların ve benzerlerinin mesajlarının görmezden gelinmesi gibi bir dizi kullanışlı araca sahip olan forum olanaklarını inceleyin.
D. Yükümlülükler:
1. Forum Kurallarını bilmemek, katılımcıları yükümlülükten muaf kılmaz.
2. Forum yönetimi, forum katılımcılarının mesajları ile ilgili herhangi bir yükümlülük taşımaz. Forum yönetimi, katılımcılar tarafından foruma gönderilen ve Forum Kurallarını ihlal eden veya bilgisayar virüsleri bulaştıran, donanıma zarar veren ve maddi kayba neden olan materyallerle ilgili herhangi bir yükümlülük taşımaz. Fakat benzer bir eylemin önüne geçmek için forum yönetimi, bütün tedbirleri alacaktır.
3. Forum Kurallarının ihlali durumunda forum yönetimi, forum katılımcılarının mesajlarını, konularını, imzalarını silme ve hesaplarını engelleme hakkını kendinde saklı tutar.
E. Diğerleri:
1. Forumun bazı bölümlerinde ve bazı konularda bu Forum Kurallarını tamamlayan bazı ek (yerel) kurallar yer alabilir.
2. Forum katılımcıları, moderatörlerin eylemlerine ilişkin açıklayıcı yorumları yalnızca özel mesajlar yoluyla alma hakkına sahiptir.
3. Bazı alt forumlarda mesaj sayacı kapalı olabilir.
4. İstenmeyen e-posta saldırılarını kısıtlayabilmek amacıyla tekrar kayıt yaptırmış olan forum katılımcılarının konu açmalarına sınırlama getirilebilir. Konu oluşturmak için sayaçta 20 mesaj biriktirmek yeterlidir ve bir saat içinde forum, gerekli hakları verecektir.
5. Önleyici bir tedbir olarak forum yönetimi, kasıtlı forum ihlalleri için "gözetim altında" durumunu kullanabilir. Bu durum forum yönetimine not göstermenin yanı sıra ceza puanları miktarını ve puanların yok olma süresini de, yasak süresi gibi ikiye katlama hakkı verir. Ayrıca önleyici tedbirlerden bir diğeri de kullanıcının foruma ön moderatörlük yapılmadan mesaj bırakmasına engel olan belli bir kullanıcıya kısıtlama getirmektir.
6. Yönetim, forumda zamanında açıklama yapıp kullanıcıları bilgilendirerek kurallarda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Eğer kullanıcı değişiklikleri kabul etmiyorsa, kaynağı ziyaret etmeyi kesme ve hesabı engelleme ricasıyla yönetime başvurma hakkına sahiptir, kaynağı kullanmaya devam etmek için kural değişikliklerini otomatik olarak kabul etmek gerekmektedir.